Klimat i środowisko

Obejrzałem dziś na TVN24 dwa dokumenty.

  • “Smog Wars” o nieudanej jak na razie walce polskich władz ze smogiem.
  • “Punkt krytyczny. Energia odNowa” o tym, jak nasza energetyka radzi sobie (i może radzić) z wyzwaniami wynikającymi z ochroną przed zmianami klimatu.

Jest mi cholernie smutno.

Wydałem niedawno 2/3 przeciętnej polskiej pensji na sprzęt do oczyszczania powietrza. Bo mnie na to stać. Stać mnie na to, by mieszkać w całkiem dobrze ocieplonym bloku, ogrzewanym ciepłem z gazu ziemnego albo warszawskiej sieci ciepłowniczej. Stać mnie na to, by mieszkać w dużym mieście i nie dojeżdżać do pracy samochodem (choć muszę powiedzieć, że ponadgodzinny dojazd do pracy w dwóch autobusach i metrze, a nie wygodnie samochodem w korku, uważam za wyrzeczenie samo w sobie). Stać mnie, by kupować prąd z odnawialnych źródeł energii. Gdybym mieszkał w domu, byłoby mnie stać na zamontowanie baterii słonecznych na dachu i produkcję własnego prądu.

Ale co mają zrobić ci wszyscy ludzie, którzy po prostu nie mają takiego wyboru?

I co mogę zrobić, żeby w bardziej znaczący sposób wpłynąć na poprawę tej kiepskiej sytuacji na obydwu frontach, na których Polska przegrywa?

Nie znam odpowiedzi na te pytania…

This entry was posted on Sunday, December 2nd, 2018 at 11:56 pm and is filed under Pozostałe. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply