CEIDG wymaga poprawek

Ponieważ przeprowadzałem ostatnio biuro do nowego lokalu, gdzie będę urzędować, musiałem zaktualizować dane w CEIDG — Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Uaktualnienie danych w tym miejscu od lipca zastępuje przesłanie danych do szeregu instytucji — GUS, ZUS, urzędu skarbowego i ewidencji działalności gospodarczej.

Przystąpiłem więc do wypełniania formularza na stronie firma.gov.pl służącego do zmiany danych.

Formularz ciekawy, w zasadzie nie tyle formularz, co interaktywna ankieta, zadająca kolejne pytania, a na końcu generująca gotowy formularz, który się zanosi do dowolnego urzędu gminy i tam podpisuje (jeśli ktoś nie ma podpisu elektronicznego lub uwierzytelnionej tożsamości). Problem polega na tym, że formularz do podpisania różni się od tego, co wypełniający chciałby (i powinien) tam umieścić.

Okazało się, że powinienem wpisać w formularzu miejsce urodzenia i imię ojca i matki. Elektroniczny formularz nie wymagał tych informacji (a zaznacza, które pola są wymagane), papierowy trzeba było uzupełnić.

Jeszcze śmieszniej wychodziło z kodami PKD działalności w nowym miejscu. Ponoć (wg urzędniczki, z którą rozmawiałem) nie ma potrzeby wpisywania listy kodów PKD, jeśli tu się nic nie zmienia. W moim przypadku w głównym miejscu wykonywania działalności nie zmienia się lista kodów PKD, zmienia się tylko samo miejsce. Ale internetowy formularz kazał mi zaznaczyć, które PKD będą właściwe dla nowego miejsca. Zaznaczyłem wszystkie, wszystkie pojawiły się na papierowym wydruku.

Najdziwniejszy był fragment odnośnie danych do KRUS. Internetowy formularz zapytał, czy chcę przekazywać dane do KRUS. Odpowiedziałem, że nie, bo z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie mam nic wspólnego. Tymczasem na wydruku okazało się, że informuję KRUS, że “nie prowadziłem pozarolniczej działalności gospodarczej”. No dobrze — skoro jej nie prowadziłem, to po cholerę wypełniam w ogóle ten formularz? Absurd… 😉

W urzędzie dzielnicy Targówek zmarnowałem 2 godziny na oczekiwanie w kolejce. Ale to szczegół przy całym tym zamieszaniu.

This entry was posted on Saturday, January 21st, 2012 at 3:51 pm and is filed under Pozostałe. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

One Response to “CEIDG wymaga poprawek”

  1. bart Says:

    blad z danymi do krus wisi dalej. Wszyscy poswiadczaja nieprawde, jesli prowadzili pozarolnicza dzialalnosc gospodarcza w ostatnim roku… bo inaczej sie nie da. ‘Podpisuje Pan czy nie’?